Grajski trg 14
2327 Rače
PREVENTIVNI UKREPI ZA VAROVANJE ZDRAVJA V ČASU POLETNE VROČINE
Poletje je čas dopustov, sprostitve in sončnih dni, vendar pa prinaša tudi določena tveganja, zlasti za otroke, nosečnice, starejše odrasle in posameznike s kroničnimi boleznimi. Strokovnjaki iz tima Centra za krepitev zdravja ZD Maribor smo vam pripravili nekaj nasvetov, kako s preprostimi preventivnimi ukrepi obvarovati svoje zdravje tudi v času poletnih vročinskih valov.
ZADOSTEN VNOS TEKOČINE
Vročina lahko povzroči dehidracijo, zato svetujemo zadosten vnos tekočine, najbolje navadne vode, vsaj 2 litra dnevno (razen če zdravstvene indikacije narekujejo drugače). Izogibajte se kofeinu, alkoholu, sladkim in energijskim pijačam.
IZOGIBANJE VROČINI
V času največje vročine, to je med 11. in 17. uro, se zadržujte v senci ali v zaprtih, hlajenih prostorih. Prostore zračite zjutraj in zvečer, čez dan čim manj.. Doma se lahko ohladite tudi s hladno prho ali kopeljo. Oblecite lahka, ohlapna oblačila svetlejših barv.
LAHKOTNA PREHRANA
Izbirajte lažje jedi, veliko zelenjave, sadja, polnovrednih žitaric, rib ter pustega mesa. Pazite na skrite maščobe – tudi v mesnih izdelkih in pekovskih dobrotah. Ne preskakujte obrokov, lahko so manjši, a naj bodo redni.
PRILAGODITEV TELESNE DEJAVNOSTI
Izberite primeren čas za gibanje (zjutraj pred 10h ali zvečer po 18h) in primerno okolje (vadba na zelenih površinah, v senci). Oblecite lahka in zračna oblačila in ne pozabite na zadostno hidracijo. Intenzivnost vadbe prilagodite temperaturam ozračja (v primeru visokih temperatur zmanjšajte intenzivnosti) in svojemu počutju (v primeru slabosti, omotice ali glavobola takoj prenehajte z vadbo in se pomaknite v senco in spijte kozarec vode; v kolikor se počutje v kratkem ne izboljša, poiščite zdravniško pomoč). Ob koncu vadbe ne pozabite na postopno umirjanje in ohlajanje v senci.
ZAŠČITA PRED SONCEM
Uporabljajte širokospektralno zaščitno kremo (zaščito pred UVA in UVB žarki) z zaščitnim faktorjem najmanj 30. Zaščitite se tudi s sončnimi očali in pokrivalom za glavo.
NASVETI ZA OSEBE S KRONIČNIMI BOLEZNIMI
Vročina lahko povzroči razširitev žil in s tem padec krvnega tlaka, vendar paradoksalno lahko vodi tudi do dehidracije, ki pa krvni tlak dvigne. Zaradi nihanj v krvnem tlaku vam svetujemo, da si krvni tlak redno merite (zlasti zjutraj in zvečer). Upoštevajte shemo predpisane terapije in ne zmanjšujte odmerkov brez posveta z zdravnikom.
Toplota lahko vpliva na delovanje inzulina ali antidiabetikov, hkrati pa lahko zaradi nepravilnih obrokov pride do hipoglikemije ali hiperglikemije. Ne preskakujte obrokov – tudi na dopustu imejte redne obroke. Merite sladkor pogosteje kot običajno, posebej ob večji telesni aktivnosti. Imejte pri roki hitro delujoče ogljikove hidrate (sok, glukozne tablete).
Zaradi fizioloških sprememb pri uravnavanju telesne temperature naj bo vaša telesna dejavnost krajša, manj intenzivna in skrbno nadzorovana.
SKRB ZA DRUGE
Ne pozabite, da vročina ne vpliva samo na vas, ampak tudi na druge vidike vašega življenja. V vročih dneh poskrbite tudi za zdravje in dobro počutje vaših hišnih ljubljenčkov. Preverite, kako so vaši družinski člani in prijatelji, ali morda potrebujejo kakšno pomoč. Nikoli nikogar ne puščajte v avtu na vročini!
Želimo vam prijetno poletje.
Center za krepitev zdravja ZD Maribor