V zadnjem času smo opazili primere zastrupitve mačk, ki se kažejo na začetku z nemirnostjo in preobčutljivostjo. Mačke nato postajajo vse bolj vznemirjene, lahko tudi agresivne in imajo nekoordinirano gibanje. Tej fazi sledijo mišični krči, ki se pojavijo na glavi in vratu, sledijo pa še krči na drugih delih telesa. Sledi depresija s hudimi mišičnimi krči in trzanjem, epileptiformnimi napadi, izgubo zavesti in na koncu komo, ki lahko vodi v smrt. Klinično se vidi na očesu še močno skrčena zenica, znižana telesna temperatura in lahko tudi povečano slinjenje.
V kolikor se zdravljenje ne prične pravočasno, lahko v tem stanju mačke umrejo, odvisno od količine zaužitega strupa. S hitro terapijo je možno okrevanje, sicer je prognoza slaba.
Zastrupitve se pojavljajo predvsem na območju Rač in Ješence. Izvora strupa ne moremo točno določiti, sumimo na strup alfa-kloralozo, ki je sestavina pri nekaterih rodenticidnih strupih (strupih za glodavce). Mačke se lahko s tem strupom zastrupijo tudi z zaužitjem zastrupljene miši ali podgane. Možni strupi, ki pridejo v poštev so še drugi organoklorini ter organofosfati. V ti dve skupini sodijo razni herbicidi (sredstva za zatiranje plevela), fungcidi (sredstva za zatiranje gliv), insekticidi (sredstva za zatiranje insektov), rodenticidi, ki niso na bazi antikoagulantov (sredstva za zatiranje glodavcev) in avicidi (sredstva za zatiranje ptic). Organofosfati so prisotni tudi v raznih gnojilih in škropivih.
Lastnike mačk opozarjamo, da bodite pozorni na zgoraj omenjene simptome in v primeru, da sumite na zastrupitev, čim prej obiščite veterinarja ali pokličite na dežurno telefonsko številko Veterinarske ambulante Primavet (041/342-323). Vse, ki ste slučajno nastavili katerega od zgoraj omenjenih strupov pa naprošamo, da ga nastavite na mesto, kamor domače živali ne bodo imele dostopa.
Lep pozdrav,
Primož Šušterič, dr. vet. med.